𝗗𝗔𝗧𝗔: 7 maja 2025 (środa), godz. 18:00 - 21:00
𝗖𝗘𝗡𝗔 𝗪𝗔𝗥𝗦𝗭𝗧𝗔𝗧𝗨: 150 zł (decyduje kolejność zgłoszeń)
ZAPISY: 695 686 600 lub https://www.dellfina-art.com/contact
𝗠𝗜𝗘𝗝𝗦𝗖𝗘: Warszawa, ul. Balladyny 3 c (Filia Ośrodka Rozwoju Tu i Teraz w Nowym Kawkowie)
"Najważniejsze pytanie jakie możemy sobie zadać to:
Co jest moim mitem, mitem, którym żyję?" - C. G. Jung
Zapraszam na warsztat, na którym będziemy odkrywać własne mity i ich znaczenie w naszym życiu, by lepiej zrozumieć siebie i odnaleźć głębszy sens naszego istnienia.
Pojęcie osobistego mitu od lat stanowi dla mnie fundament pracy – zarówno ze sobą, jak i z drugim człowiekiem. Świadomość mitologicznego aspektu naszego życia pozwala dostrzec je jako historię zorganizowaną wokół wyzwań, które musimy podjąć, by nadać mu sens i nawiązać kontakt z duchową częścią siebie.
Nasza świadomość to jedynie ułamek tego, kim jesteśmy. Reszta „nas” zamieszkuje w nieświadomości (również zbiorowej) – przestrzeni, gdzie gromadzą się popędy, instynkty, fantazje, wzorce zachowań, oraz tłumione i zapomniane treści, nasycone intensywną energią emocjonalną. Słowem: całe morze tego, czego jeszcze nie odkryliśmy, a co kieruje naszym życiem. Możemy do nich dotrzeć dzięki intuicji i wyobraźni.Mimo, że w naszym świecie panuje kult materii i intelektu, czyli tego co mierzalne i racjonalne, to właśnie one są najlepszą drogą do istoty siebie.
Te nieświadome treści przejawiają się w postaci metafor i symboli w mitach, przypowieściach, baśniach, poezji, sztuce, tańcu, rytuałach, a także w snach. Dlatego to właśnie one posłużą jako narzędzia, podczas tych warsztatów, na których każdy z was wyruszy w podróż w poszukiwaniu nieznanych aspektów siebie. Jednak nie tę linearną z punktu A do punktu B, lecz tę spiralną, w głąb siebie, w stronę integracji samoświadomości i pełni.
_______________________
TE WARSZTATY SĄ DLA CIEBIE, JEŚLI:
• chcesz poznać i rozwinąć te aspekty siebie, które są nieświadome, a które mają kluczowy wpływ na twoje życie,
• chcesz rozwinąć swoją intuicję i wyobraźnię,
• męczy lub irytuje cię poczucie bezsilności lub powtarzalności,
• chcesz przestać trzymać się kurczowo tego kim jesteś,
• chcesz dać sobie szansę na bardziej szczęśliwe i spełnione życie.
JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?
• Bądź sobą, to wystarczy. Ubierz się wygodnie.
• Weź zeszyt i długopis.
• Weź na zmianę buty, jeśli nie chcesz być boso.
_______________________
NARZĘDZIA, Z KTÓRYMI BĘDZIEMY PRACOWAĆ NA WARSZTACIE:
1) AKTYWNA WYOBRAŹNIA
To technika medytacyjno-terapeutyczna, stworzona przez C. G. Junga, intensywnego i intencjonalnego kontaktu ze swoim życiem wewnętrznym. Zakłada ona, że aktywacja niczym nie skrępowanej, wolnej od krytycznej uważności fantazji sprawia, że zawartość nieświadomych treści, zostaje przetłumaczona na obrazy, narrację lub jest personifikowana jako oddzielne byty (ludzi, zwierzęta, istoty), co pozwala na proces terapeutyczny. Kiedy afekt (np. lęk, złość, głód, pożądanie) stają się materialne, możemy wejść z nimi w dialog.
2) DRAMA
Polega na “odgrywaniu siebie”. To spontaniczna, improwizowana technika rozwijająca wyobraźnię, wrażliwość oraz uważność, w której problem i konflikt są głównymi siłami napędowymi, a celem uczestników jest doprowadzenie głównego wątku do “rozwiązania”. Techniki dramy to rozmowa, wywiad, etiuda pantomimiczna, improwizacja, scenka improwizowana, rzeźba, czy żywy obraz. Wiele technik dramy wywodzi się z psychodramy, jednak różnica między tymi dwoma metodami polega na użyciu przez dramę fikcyjnej fabuły i metafory.
3) PRACA Z TEKSTEM
Ta technika wykorzystuje teksty baśni, mitów, powieści, przypowieści, wierszy, tekstów własnych czy też tekstów piosenek do pracy arteterapeutycznej.
_______________________
WAŻNE:
Nie trzeba mieć żadnych zdolności ani konkretnych umiejętności. Twórcza ekspresja niezależnie od poziomu umiejętności artystycznych i wcześniejszego doświadczenia mierzalnie zmienia ciało, mózg i zachowanie człowieka, radykalnie obniżając poziom kortyzolu, tworząc nowe ścieżki neuronalne oraz dostarczając organizmowi dopaminy, serotoniny i oksytocyny.
PROWADZĄCA: 𝗗𝗘𝗟𝗟𝗙𝗜𝗡𝗔 𝗗𝗘𝗟𝗟𝗘𝗥𝗧
„Moje życiowe i zawodowe doświadczenia utwierdziły mnie w przekonaniu, że wrażliwość jest źródłem wszelkiej kreatywności, rozwój jest procesem twórczym, a sztuka może być uzdrawiająca.” Dellfina Dellert
Jest certyfikowaną terapeutką ekspresyjną, łączącą w swojej pracy elementy z obszaru sztuk plastycznych, dramy/psychodramy, kreatywnego pisania, improwizacji, muzykoterapii, aktywnej wyobraźni, biblioterapii czy terapii tańcem i ruchem; Założycielką F l o w L a b - Laboratorium Twórczego Rozwoju i Terapii Ekspresyjnej, gdzie prowadzi sesje indywidualne i warsztaty, wspierając innych w ich najważniejszej podróży - tej do istoty siebie. Współpracuje też z organizacjami pozarządowymi, klientami biznesowymi i instytucjami kultury. W swojej pracy wykorzystuje najnowsze badania z dziedziny neuroestetyki, łącząc je z wiedzą i wieloletnim doświadczeniem z obszaru sztuk plastycznych, filmu, psychologii i pracy z ciałem. Jest również artystką multidyscyplinarną z ponad 20-to letnim doświadczeniem, i listą wystaw w galeriach i instytucjach kultury w m.in.: w Barcelonie, Berlinie, Cannes, Huston, Londynie, Los Angeles, Waszyngtonie, Miami, Madrycie, Paryżu, Sztokholmie, oraz Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu czy Łodzi. Dwukrotną stypendystką MKiDN. Absolwentką MAC w Paryżu na wydziale aktorskim, certyfikowaną life coach (Collegium Civitas), reżyserką dokumentalną („Nago. Głośno. Dumnie.” Max/HBO), dziennikarką (Newsweek Psychologia), oraz współautorką książki „Zbrodnia i seks. Kim są i jak działają przestępcy seksualni” (Depko-Dellert, Wydawnictwo Agora). W projektach, które realizuje, bez względu na dziedzinę i medium, pracuje zawsze na styku emocje-ciało-sztuka. Szczególnie inspiruje ją psychoanaliza jungowska, eksplorująca temat metafor, symboli i rytuałów w procesach uzdrawiania. Przez wiele lat mieszkała i pracowała poza Polską, w Londynie, Barcelonie, Sztokholmie i Paryżu. Obecnie mieszka w Warszawie.